BA i pedagogik (Intercultural Educational Assistant Specialization)
VARAKTIGHET
3 Years
SPRÅK
Engelsk
TEMPO
Heltid
ANSÖKNINGSTIDEN
Sista ansökningsdag för begäran
TIDIGASTE STARTDATUM
Begär tidigaste startdatum
STUDIEAVGIFTER
EUR 2 500 / per semester *
STUDIEFORMAT
På Campus
* 2100 euro för EU-studenter
Introduktion
Syftet med programmet är att utbilda pedagoger som förstår att utbildning är en process av mänsklig, kulturell och social utveckling som äger rum i familjen/hemma, i samhällen, i skolan och på arbetsplatsen.
Du kommer att lära dig om nyckelfrågor som nutida samhällen står inför, såsom mångkultur, minoriteter, främlingsfientlighet, segregation och inkludering samt om utbildning i termer av dess sociologiska, psykologiska, historiska och filosofiska aspekter.
Du kommer att få hjälp med att bygga nyckelkompetenser, såsom kritiskt tänkande, problemlösning, konflikthantering, samarbete, assertiv kommunikation, samt att utveckla en attityd av öppenhet och respekt gentemot människor från annan kulturell bakgrund, en attityd av globalt sinne, värdesättande av människor värdighet och kulturell mångfald.
Du kommer att uppleva olika undervisnings-, lärande- och bedömningsmetoder inklusive föreläsningar,
seminarier, individuell undervisning, gruppbaserade, samarbetsaktiviteter och individuella och mindre gruppforskningsprojekt. Studentcentrerad pedagogik främjar respektfull, uppmärksam och eftertrycklig kommunikation och kan förbättra resonemang och samarbetsförmåga, samt anpassningsförmåga.
Du kommer att erbjudas en utbildningsmodul i akademisk engelska för att aktivera och utöka dina språkliga kompetenser och för att öka ditt självförtroende för att använda skriftlig och talad engelska i professionella situationer. Kurserna i denna modul är utformade för att förbättra ditt akademiska ordförråd, läs- och skrivförmåga, lyssnande och anteckningsförmåga, tal-, diskussions- och presentationsförmåga.
Du kommer att vara utrustad med både den akademiska kunskapen och relevanta praktiska färdigheter för att bygga en karriär som arbetar med barn, ungdomar och vuxna i olika institutionella miljöer.
Du kommer att kunna bidra till processerna för lärande, utveckling av individer och grupper i utbildningsinstitutioner, professionella statliga och icke-statliga organisationer.
Du kommer att vara redo att fortsätta dina studier på masternivå och att gå vidare till karriärer inom undervisning eller vuxenutbildning.
Antagningar
Läroplan
1st Semester
- Learning-Centered Communication
- Pedagogical Beliefs
- Education Systems
2nd Semester
- Comparative Education Sciences
- Project Management
- Developmental Psychology (and its Practical)
3rd Semester
- Intercultural Education
- Education Policies of Minorities in Europe
- Educational Psychology (and its Practical)
4th Semester
- Inclusive Society and Education
- Integration, Segregation and Separation in Education
- Conflict Management and Emotional Intelligence
5th Semester
- Critical Thinking
- Case Discussion of Special Education
- Basics of Curriculum Development
6th Semester
- Councelling Learners - Practical
- Contemporary Arts and Education
- Remembrance Education